Universitatea Reșița – CS Minaur Baia Mare 27-25 în derbyul Seriei B din Divizia A la handbal feminin!

0
1.471 vizualizari
views

Tribuna din Sala Polivalentă a municipiul de pe Bârzava s-a animat cu mult înainte de ora 15:00 stabilită de organizatori pentru derbyul Seriei B din Divizia A la handbal feminin, atunci când mulți sportivi locali de la diverse cluburi sportive dar și discipline variate au venit să-și susțină colegele mai mari sportive de la Universitatea Reșița. Astfel am putut vedea în sală atleți de la CS Universitatea Reșița, micuți fotbaliști de la CS Gloria Reșița, micuțele handbaliste ale doamnei Lucia Moruț, fotbaliști și fotbaliste ale Selecționatelor Caraș-Severinului U2002 și U2003, Under14, veniți de prin toate zonele județului, de la Oțelu Roșu, Anina, Caransebeș, jucători de futsal de la clubul de Ligă Națională Muncitorul Reșița… Și cei prezenți n-au avut ce regreta. A fost un meci între două echipe care și-au respectat statutele de pretendente la câștigarea grupei și accederea în Liga Națională de handbal feminin. Handbalistele de la Universitatea Reșița reușesc să înscrie primele în chiar minutul 1 al jocului prin Alina Cristea, pentru ca oaspetele din Baia Mare să reușească egalarea în minutul 3 prin veterana Jenica Rudics. Mingea repusă de la Centru ajunge repede la Adriana Voina care o învinge cu o torpilă de la 12m pe veterana de 40 de ani din poarta maramureșencelor, Claudia Cetățeanu. În minutul 5, 3 goluri marcate: Jenica Rudics pentru 2-2, Adriana Voina pentru universitarele gazde, 3-2 și imediat Raluca Mihai pentru băimărence face 3-3. O apărare exactă a vizitatoarelor coordonată excelent de Alexandra Bidașcu, o neatenție în atacul gazdelor, mingea recuperată și 3-4 în minutul 7, marcatoare ucraineanca Adriyana Naumenko.  Se merge cap la cap pe tabela de scor, ambele echipe alternînd la conducere pe tabelă. După golul egalizator din minutul 23 reușit de Adriana Voina, în minutul 25 înregistrăm prima diferență de două goluri de pe tabelă în favoarea oaspetelor, Jenica Rudics cu o dublă. Ioana Bucur reușește și ea dubla pentru gazdele universitare minutele 28 și 30, restabiind egalitatea la 14, pentru ca în același minut 30, maramureșencele să reușească să marcheze prin Cristina Andriță, iar cu acest 14-15 echipele să intre la cabine. Repriza secundă începe nebun. După două goluri Adriana Voina și Ioana Bucur pentru universitarele din Reșița, Bianca Zegrean egalează la 16 pentru vizitatoare. Adriana Voina face 17-16 pentru ca până în minutul 40, maramureșencele reușesc să marcheze de trei ori, Bidașcu, Zegrean și Rudics, ducând scorul la 17-19. În doar 3 minute în intervalul minutelor 41-44, universitarele reușesc să înscrie 4 goluri consecutive, Adriana Voina, Ada Stamin și-o dublă Sendy Alexandra Dinu, scorul pe tabelă, 21-19 spre bucuria publicului spectator care-au făcut risipă de aplauze la adresa handbalistelor universitare. Zegrean reduce pentru oaspete, Voina mărește la două duferența pentru gazde. 22-20 în minutul 46. Relaxarea din jocul gazdelor se vede imediat pe tabela de scor, astfel că până în minutul 50:03 oaspetele reușesc să marcheze de trei ori și să preia situația de pe tabelă, 22-23. Cristian Busuioc, tehnicianul gazdelor recurge la o tehnică mai rar întâlnită pe terenurile de handbal, atacă în 7 și rezultatele nu întârzie să apară. Claudia Baldo Baldovin, Denisa Ion, Sendy Alexandra Dinu, de trei ori consecutiv, fac ca în minutul 59 tabela de scor să arate un incredibil 27-23. Dacă în acest interval Adriana Voina a fost marcată om la om sau chiar oameni la om de jucătoarele băimărence, surprizele pregătite de Cristian Busuioc s-au numit Claudia Baldo Baldovin și Denisa Ion. În ultimul minut de joc, gazdele încasează două goluri, Alexandra Prycop și Raluca Mihai, stabilind scorul final, Universitatea Reșița – CS Minaur Baia Mare 27-25, după un ultim fluier al brigăzii L.Cruceru și F.Radulesc din Mehedinți, parchetul Sălii Polivalente din Reșița umplându-se cu micuții fotbaliști ai Gloriei Reșița și micuțele handbaliste ale doamnei Lucia Moruț, care le-au înconjurat pe handbalistele universitare și-au încins împreună Hora Bucuriei. Aplauze la scenă deschisă pentru handbalistele Universității, dar după părerea mea aceleași aplauze meritându-le vizitatoarele de la Baia Mare. Dacă despre cei trei goalkeeperi ai Reșiței nu putem să mai adăugăm niciodată nimic, Delia Roman, Ioța Andra și Maria Popescu, făcându-și întotdeauna datoria, mi-au plăcut de la universitare în acest joc cele două noi achiziții, oltencuța Denisa Ion și brașoveanca Ioana Bucur, dar și creșterea valorică în ultimul an a Cătălinei Dumitrescu și coordonatoarei Gianina Jung. De la vizitatoare mi-au plăcut Oana Alexandra Bidașcu, Jenica Rudics și ucraineanca Adriyana Naumenco. După părerea mea, de departe cel mai bun jucător al derbyului, interul stâng al gazdelor Adriana Nela Voina.

Pentru Universitatea Reșița au marcat: Adriana Nela Voina 9 goluri, Sendy Alexandra Dinu 6 goluri, Alina Cristea și Ioana Bucur câte 3 goluri, Andrada Ada Stamin două goluri, Cătălina Dumitrescu, Denisa Ion, Gianina Jung și Claudia Baldo Baldovin câte unul.

Pentru CS Baia Mare au înscris: Jenica Rudisc 8 goluri, Raluca Mihai 4 goluri, Oana Alexandra Bidașcu, Bianca Zegrean și Adriyana Naumenko câte 3 goluri, Cristina Andriță și Alexandra Prykop câte două goluri.