Fotbal: ACSM Codlea – AS Aripile Brașov 3-2 cu ”de toate”

0
2.219 vizualizari
views

Dacă juniorii de la ACSM Codlea și AS Aripile Brașov și-au disputat partida la ora 9:00, cu o ,,Măgură” încăciulată de ceață, într-o partidă la discreția juniorilor gazde învingători cu un categoric 5-0, de la ora 11:00, în partida seniorilor ceor două cluburi, un soare tomnatic cu o vreme numai bună pentru fotbal, cu o brigadă de arbitri condusă de-un Ghimbăşan Florin din Brașov, un cavaler al fluierului cu o bogată experiență fotbalistică, asistat la linii de Boncz Gabriel – Andrei din Făgăraș și Butcaru Felix din Brașov, atent monitorizați din tribune de observatorul Toma Săndoiu din Făgăraș. A fost o partidă contând pentru etapa cu numărul 5 la fotbalul din Liga4 Brașov. După obișnuita deja tragere la sorți și fotografia brigăzii de arbitri cu cei doi căpitani ai celor două echipe, începe meciul. Era minutul 1 al jocului când pe stadionul ,,Măgura” din Codlea, se produce o replică a cutremurului din noaptea de vineri spre sâmbătă… O bâlbă inexplicabilă la marginea careului de 16m a findașilor centrali codleni, Tudor Popa le fură mingea și îl execută pe David Stamatin: 0-1 care-a surprins pe toată lumea…

Gazdele repun de la centru și se aruncă în atac. În van însă… Ceva nu mergea în jocul gazdelor. Nu că ar fi mers altfel în cel al oaspeților… Comentarii, vociferări, dar fotbal nimic. Probabil dacă ar fi fost un alt central, le-ar fi mers comentariile jucătorilor celor două formații. Cu Ghimbășan la centru însă, lucrurile au stat diferit. Așa cum îi șade unui mare arbitru, Ghimbășan le-a explicat tuturor, chiar pe înțelesul fiecăruia. Și uite așa au dispărut ,,bă”, ,,mă”, ,,dă-o-n…”, și multe onomatopee din vocbularul jucătorilor. Și dacă toată lumea a-nceput să-și vadă de treabă, a revenit și fotbalul pe stadionul ,,Măgura”. Mai mult de atât, jucătorii de la ACSM reușesc în minutul 17 prin Adrian Popa să egaleze scorul. 1-1, rezultat cu care s-a intrat la cabine, chiar dacă fiecare dintre echipe ar fi putut marca și intra în avantaj. N-a fost să fie decât 1-1. Poate ar mai trebui să amintim de driblingurile de efect dar fără efect pe tabela de scor marcă înregistrată ,,PUȘKIN”. La realuarea jocului, același scenariu ca în prima repriză. Nu, nu la vociferările jucătorilor mă refer ci la desfășurarea jocului. După o ratare a oaspeților, vine minutul 51, atunci când puștiul Mihai Badea prinde un stâng de pe la 22m central care face inutil plonjonul lui Stamatin, și oaspeții trec din nou în avantaj, 1-2. Copie la indigo desfășurarea jocului din prima repriză.

Gazdele de la Codlea se aruncă în atac, oaspeții reușesc să respingă. Ba departe de propriul 16, ba prin bălării, ba în corner. Așa s-a întâmplat în minutul 56, atunci când Alexandru Ciochină face presing la fundașul dreapta al oaspeților, acesta obligat degajează în corner. Un corner în urma căruia, căpitanul gazdelor, Răzvan Tița, reușește să trimită în poarta lui Manuel Iszak spre bucuria celor 21 spectatori, jumătate dintre ei juniori ai gazdelor. Gazdele forțează victoria și la doar 8 minute de la egalare, Ionuț Amariei reușește golul 3 al gazdelor, gol care toarnă plumb în picioare vizitatorilor. Nu se mai joacă nimic pe teren. A fost o luptă surdă între cele două careuri mari ale celor două echipe.

Cu 7 jucători noi în lot, oaspeții cad fizic, dar nu renunță… Cu 4 minute înainte de finalul celor 90 regulamentare, o fază ciudată în suprafața de pedeapsă a codlenilor. După o îmbrânceală în doi, Alexandru Albu primește un cot de la un adversar, și ca să nu rămână dator, îi aplică un cap în spate acestuia… Intervine prompt de la margine asistentul Boncz Gabriel – Andrei din Făgăraș, care-i comunică centralului Florin Ghimbășan sec: ,,Numărul 3 de la gazde cartonaș roșu pentru lovirea unui adversar cu capul în spate și lovitură de la 11m”… Alexandru Albu vede cartonașul roșu și este trimis la vestiare… Vociferări, amenințări… Nimeni și nimic n-au putut influența decizia luată de Ghimbășan: 11m… Puștiul Badea, autorul unui gol superb în acest joc, ia mingea și-o așează pe punctul cu var. Încurajat de coechipieri, goalkeeperul gazdelor ,,Stama ia-o…” N-a fost nevoie, pentru că poate tinerețea, poate teribilismul puștiului de la Aripile au făcut ca mingea șutată de acesta să ajungă pe Lidl, supermarketul de lângă stadionul ,,Măgura”… În momentul în care centralul a arătat 5 minute de prelungire a jocului, protestele la adresa lui Boncz Gabriel – Andrei au continuat din partea antrenorului secund al gazdelor, Ionuț Necula, iar centralul jocului l-a trimis pe acesta în tribună. Nu s-a mai întâmplat nimic până la final de joc, un final care aduce gazdelor 3 puncte importante în vistierie…

ACSM Codlea: David Stamatin – Andrei Amariei, Răzvan Tița (căp), Mihai Ilași, Bogdan David, Ion Drăgan, Ionuț Vasiliu, Mihai Pușcașu, Adrian Popa, Alexandru Ciochină, Ciprian Vasilache.

Rezerve: Alexandru Torok, Alexandru Drăgan, Radu Rușeț, Dragoș Capverde, Marius Sîrghie, Florin Petar, Alexandru Albu.

Antrenori: Vasile Suciu și Ionuț Necula

AS Aripile Brașov: Manuel Iszak (căp)- Aurelian Geogean, Flavius Ghiță, Vlad Delcea, Cristian Scutariu, Tudor Popa, Mihai Badea, Maximilian Simion, Alexandru Cincu, Liviu Dârjan, Sorin Grigoraș

Rezerve: Gabriel Contoman, Răzvan Ilius, Emil Bologa, Adrian Szasz-Dică, Mihai Lupu, Raul Georgescu.

Antrenor: Nucu Baltru și Manuel Iszak

Observator: Toma Săndoiu – Făgăraș

Arbitri: Ghimbăşan Florin din Brașov, Boncz Gabriel – Andrei din Făgăraș și Butcaru Felix din Brașov

Pentru brigada de arbitri nota 9,5.

De la formația gazdă mi-au plăcut în acest joc Ion Drăgan și Alexandru Ciochină, în timp ce de la formația vizitatoare mi-au plăcut Liviu Dârjan și Cristian Scutariu. După părerea mea, jucătorul meciului Alexandru Ciochină.

Etapa viitoare, A.S. Cetatea Rupea/Homorod – ACSM Codlea și A.S. Aripile Braşov –  A.S. Olimpic Voila