Dublă pentru codlenii din Liga 4 în confruntarea cu „olimpicii” din Voila

0
1.471 vizualizari
views

Dublă pentru codlenii din Liga4 în confruntarea cu ,,olimpicii’’ din Voila și lupta pentru meciul din barajul promovării continuă…

Un vânt tăios ne-a întâmpinat dis-de-dimineață pe stadionul Măgura din Codlea acolo unde s-a desfășurat întâi de la ora 9 partida dintre juniorii gazdelor, ACSM Codlea și oaspeții,  A.S. Olimpic Voila.  O brigadă de arbitri cu Radu Moldovan din Făgăraș la centru, asistat la cele două margini de Mirel Pepine din Brașov și Daniel Bortan din Făgăraș a oficiat această partidă, una începută surprinzător cu două goluri rapide ale oaspeților, chiar dacă aceștia atacau și contra vântului. Struniți de la margine de profesorul Gabriel Mircioiu, juniorii codleni revin repede în joc și marchează de trei ori până la pauză, surprinzându-i oarecum pe juniorii ,,olimpicilor’’ care-au căzut psihic după primirea primelor două goluri. Parcă am văzut un meci dintre doi pugiliști în care unul dintre ei încasează un pumn în plex dublat de un upercut în bărbie. Cu 3-2 la pauză, codlenii n-au fost aplaudați de profesorul antrenor, au fost chiar muștruluiți până la cabine și de la acestea au ieșit parcă alte două echipe: juniorii gazdelor au pus stăpânire pe joc, au construit pas cu pas fiecare fază reușind să mai marcheze de 3 ori până la final, în timp ce juniorii oaspeți pregătiți de Mircea Suciu au reușit să înscrie doar odată dar să-și etaleze calitățile de vociferatori la adrese diferite, ba între ei, ba la adresa brigăzii de arbitri, sau chiar la indicațiile primite de la antrenor de pe banca de rezerve. Dac așa au perceput ei ideea de-a face fotbal de performanță…

De la ora 11:00 a început partida seniorilor. Formația gazdă, ACSM Codlea, venea după un 0-0 ,,ciudat’’ la Aripile Brașov, în timp ce oaspeții,  A.S. Olimpic Voila, n-au reușit decât o remiză, 1-1 pe teren propriu în compania celor de la ACS Oltul Făgăraș. Gazdele au pornit ca favorite nu doar din prisma locului doi ocupat înaintea acestui joc, ci după jocurile excelente etalate de-a lungul primelor 16 etape ale ediției actuale de campionat, în timp ce formația vizitatoare, venea din postura penultimei clasate cu doar 7 puncte acumulate în cele 16 etape scurse de la începutul campionatului.

ACSM Codlea: David Stamatin – Radu Rușeț, Răzvan Tița (căp), Alexandru Albu, Daniel Dumbravă, Ion Drăgan, Dragoș Capverde, George Șaramet, Alexandru Ciochină, Mihai ,,Pușkin’’ Pușcașu, Andrei Amariei. Antrenor: Vasile Suciu.

A.S. Olimpic Voila: Davide Marcu – Vasile Bențea, Tudorel Bențea, Iosif Nagy, Florin Maican (căp), Alexandru Ouatu, Aurelian Peniță, Ionuț Gabor, Paul Ciumaș, Ciprian Veconi, Marius Hîrșeu. Antrenor: Mircea Suciu

A fost o primă repriză de luptă (verbală) între cele două combatante, în care gazdele au înfruntat adeseori rafalele de vânt, factor care a dus până spre final de primă repriză deschiderea scorului, reușită totuși de decarul gazdelor, Alex Ciochină, cu un șut frumos lateral dreapta pe atacul codlean, mingea ajunsă carambolistic la atacantul gazdelor care nu la iertat pe puștiul de doar 16 ani din poarta ,,olimpicilor’’, Davide Marcu, un puști de perspectivă al fotbalului românesc, despre care o să mai auzim cu siguranță. Depinde doar de seriozitatea acestuia în pregătirile sportive și nu numai… A fost o primă repriză în care gazdele și-au văzut de joc iar oaspeții n-au făcut altceva decât să simuleze și să vocifereze la mai toate deciziile centralului Radu Moldovan din Făgăraș, un central ferm întotdeauna în deciziile luate pe tot parcursul jocului. Dacă făgărășanul a fost parte din joc, în aceeași notă au fost și colegii lui asistenți, Mirel Pepine din Brașov și Daniel Bortan din Făgăraș, sub atenta supraveghere a delegatului AJFBV, domnul Dan Maier din Făgăraș. În mitanul secund, oaspeții aveau să înfrunte și rafalele de vînt pe lângă desele șarje ofensive ale atacanților codleni. Bravul puști din poarta vizitatorilor avea să fie învins de Mihai ,,Pușkin’’ Pușcașu de la punctul cu var în urma unui stupid fault în careu făcut de fundașului oaspeților Tudoreș Bențea. Au urmat avalanșe de ratări copilărești ale codlenilor, care-au reușit totuși să mai înscrie până la final de încă 3 ori, Ciochină, Pușcașu și Capverde. Un 5-0 care ne scutește de orice alte comentarii. De la formația gazdă mi-a plăcut căpitanul Răzvan Tița și Alexandru Ciochină, în timp ce de la formația vizitatoare mi-a atras atenția doar puștiul din poartă, Davide Marcu. După părerea mea, jucătorul partidei a fost decarul gazdelor Alexandru Ciochină. Pentru prestația brigăzii de arbitri un 9 cu felicitări și cu speranșa că vom mai vedea astfel de arbitraje exacte în Liga4 – Brașov.