ACSM Codlea – ASFC Precizia Săcele un 2-1 mincinos la final

0
1.504 vizualizari
views

Însoțiți de-o ploaie mocânescă pe toată durata partidei, echipele de juniori din deschiderea echipelor mari ale celor două cluburi, au prestat un adevărat joc de fotbal.

Porniți drept favoriți din postura de vicecampioni naționali, oaspeții au reușit să se impună pe stadionul ,,Măgura”, profitând de tinerețea juniorilor gazdă dar și de naivitatea acestora. Un 1-3 final care satisface doar partea oaspete… Doar 6 grade la ora 11:00 pe stadionul ,,Măgura” din Codlea, la poalele unei Măguri cu o căciulă de ceață trasă adânc până pe ochi. Dacă ploaia s-a mai domolit, cei vreo 15 spectatori au simțit ușoara burniță pe haine sau pe umbrele. Spectatori am scris, întăresc scriind că dintre cei 15, vreo 6-7 erau din stafful vecinilor de la Ghimbav, cei care-au avut etapă liberă sâmbătă, vreo doi sau trei jucători accidentați ai gazdelor. Să fim cinstiți, cred că la 5 se număra totalul spectatorilor fără cei amintiți… Din păcate.

Observator din partea Asociației Județene de Fotbal Brașov pentru acest joc, fostul mare jucător Valer Șulea din Brașov, în tribune și domnia sa, pentru a nota cu plus sau cu minus evoluțiile jucătorilor dar și a brigăzii de arbitri, compusă la acest joc din Mormeci Dumitru Robert, Șchiopeț Claudiu și Wittner Celestin toți trei din Brașov. Un teren foarte greu, mocirlos în care oaspeții au venit deciși să ia cele trei puncte puse în joc, așa cum au afirmat deschis oficiali ai clubului din Săcele. Apreciem sinceritatea acestora, oficiali care sunt singurii din Liga4 Brașov care-și recunosc obiectivul: PROMOVAREA în Liga3. Și s-a văzut intenția încă de la debut, atunci când oaspeții puteau repede deschide scorul, numai că terenul greu a făcut practic imposibil o execuție bună. După ce gazdele au și ei o bună oportunitate de-a marca, încep tradiționalele comentarii la adresa arbitrilor. Normal, ei sunt întotdeauna vinovați… Că sunt oameni și greșesc, personal înțeleg. Adevărat însă că nu-i postul meu de jucător în pericol și nici cel de antrenor. Ușoarele eziteri ale asistenților aprind repede spiritele în teren dar și pe bancă. E greu din punctul meu de vedere să arbitrezi când toți strigă la tine că ai greșit, fie că ai făcut-o sau pur și simplu la intimidare. De asta e nevoie de cei tari de înger. După primele 15 minute tradiționale de testare a nervilor centralului, de studiu al unora vis-a-vis de ceilalți, cam 30 minute s-a jucat cu gazdele precaute apărându-se și încercând contraatacuri perpendiculare pe poarta săcelenilor, de cealaltă parte, oaspeții atacând până în preajma 16-lui codlean. O dominare sterilă care n-a făcut altceva decât să crească spectaculozitatea jocului dar cam atât. Mitanul secund începe cum a terminat primul, cu oaspeții încercând și gazdele cotraatacând. Terenul greu, pe alocuri devenit chiar impracticabil, cu un Mihai ,,Pușkin” Pușcașu ,,rupând adesea două sau trei coloane vertebrale” așa cum am auzit expresia unui spectator… Asta s-a întâmplat și în minutul  64 al jocului, atunci când ,,Pușkin” s-a jucat cu mijlocașii săceleni, a driblat trei dintre aceștia, a prins un șut perfect la colțul din stânga porții goalkeeperului oaspeților Iulian Moldoveanu, codlean la origini, un plonjon spectaculos în noroi al acestuia, mingea respinsă ușor în față, pe fază însă experimentatul Ciprian Vasilache, atacantul gazdelor reușește să plaseze mingea peste Moldoveanu căzut la pământ aducând bucuria în tabăra jucătorilor codleni. 1-0 nemeritat după aspectul jocului, un joc pregătit tactic excelent de tehnicienii gazdelor, care-au avut pentru această partidă o bancă destul de ,,subțire”, trei jucători de bază fiind accidentați, unul dintre ei neputând ajunge la stadion fiind la muncă. Oaspeții nu renunță și după primirea golului pun presiune mai mare pe arbitru, care nu se lasă influențat în minutul 67 de o cădere în careu după un fault sau nu, al unui atacant săcelean. Egalarea se produce totuși în minutul 74, marcator Marius Nicodim, unul dintre cei mai buni jucători ai oaspeților de până atunci. Răzvan Tița, căpitanul gazdelor își montează foarte bine colegii după bara reușită în minutul 82 de un alt evidențiat din tabăra oaspeților, Ioan Coman. Și când aveam impresia că acest 1-1 echitabil se va înregistra la final, în minutul 84, Ciprian Vasilache reușește să-și treacă în cont dubla și să pună în contabilitatea gazdelor cele trei puncte puse în joc. Istoviți după efort, n-am văzut bucurie pe chipurile jucătorilor gazdă la final.

ACSM Codlea: Alexandru Torok – Radu Rușeț, Răzvan Tița (căp), Adrian Popa, Bogdan David, Andrei Amariei, Florin Petar, Marius Sîrghie, Alexandru Ciochină, Mihai ,,Pușkin” Pușcașu, Ciprian Vasilache.

Rezerve: Florin Lazlo, Alexandru Drăgan, Dragoș Capverde, Raul Rușeț

Antrenori: Vasile Suciu și Ionuț Necula

ASFC Precizia Săcele: Iulian Moldoveanu – Cosmin Dobrean, Ionuț Preda, Cristian Szabo, Dragoș Bleambu, Lucian Voicu, Paul Muscalu, Marius Nicodim, Ioan Coman, Marius Ilioaia, Vasile Țuțu (căp).

Rezerve: Cătălin Dragomir, Cristian Stan, Cosmin Staicu, Mihăiță Ștefan, Mihai Csere, Adrian Manea.

Antrenor: Lucian Petre

După părerea mea, brigada de arbitri brașoveană, Mormeci Dumitru Robert, Șchiopeț Claudiu și Wittner Celestin, nota 8.

De la formația vizitatoare mi-au plăcut în acest joc Marius Nicodim și Ioan Coman, în timp ce de la formația gazdă, mi-au plăcut Marius Sîrghie și Ciprian Vasilache. După părerea mea, jucătorul meciului, atacantul gazdelor Ciprian Vasilache, prin prisma jocului hărțuitor între fundașii vizitatorilor și pentru cele două goluri marcate. După părerea mea, un rezultat de egalitate ar fi fost mai echitabil în acest joc, dar așa cum îmi spunea unul dintre jucătorii gazdelor, mai în glumă, mai în serios, NOROCUL ȚINE CU CEI PUTERNICI ! În urma acestui joc, coroborat cu celelalte rezultate ale rundei, foarmația gazdă, ACSM Codlea ocupă locul secund cu 18 puncte după șase jocuri disputate, în urma celor de la CS Inter Cristian, dar cu un joc mai puțin, în timp ce vizitatorii de la Săcele ocupă poziția a șasea cu 10 puncte. În etapa viitoare, ACSM Codlea joacă tot acasă în compania formației AS Olimpic Voila, iar cei de la ASFC Precizia Săcele vor primi acasă vizita celor de la ACS Steagu Roșu Brașov.