4
1.140 vizualizari
views

sport365.ro
Parcursul  echipei  din Ghencea  în  Europa se apropie de sfârșit. Steaua,  singura echipă românească rămasă în competiție a fost invinsă de către echipa olandeză Twente cu scorul de 0-1.
Meciul s-a  disputat pe stadionul National Arena la o temperatură de -8 grade C.
50 de mii de suporteri au înghetat degeaba pe National Arena. Steaua  a pierdut prima mansă a partidei din cadrul  16-imilor cu scorul de 0-1. Steaua are șanse infime de a mai continua în Europa League.
Suporterii steliști au pregătit o coregrafie speciala pentru Mihai Neșu.
Singurul gol al partidei a fost marcat de  Ola John, care a dezghețat tabela cu un lob peste portarul Tătărușanu. Steaua în prima repriza a avut câteva ocazii importante de a deschide scorul, în urma unui joc  ofensiv impus de către Ilie Stan. Stelistii au înclinat terenul spre poarta olandezilor însă șuturile lui Tănase și Tatu nu și-au atins ținta. S-a terminat 0-1 şi olandezii au prima şansă de calificare în faza următoare a Europa League.