Se schimbă radical modul în care co-asigurații pot avea acces la serviciile medicale decontate de stat. Practic, co-asigurații nu mai sunt acoperiți gratuit, ci trebuie să plătească.
Până acum 650.000 de români beneficiau de asigurare medicală gratuită, calitatea de co-asigurat fiind automată și fără costuri. Dacă o persoană era asigurată, soțul sau soția ori părinții erau validați automat de Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS).
De la 1 august acest lucru s-a schimbat, iar cei care nu plătesc vor fi neasigurați începând cu data de 1 septembrie.
Concret, co-asigurații trebuie să plătească suma de 2.430 de lei, în două tranșe pentru a beneficia în continuare de asigurare gratuită.
Totodată, odată cu aceste modificări Guvernul României a ales să impună și o taxă de 10% pentru diverse indemnizații, inclusiv pentru indemnizația de creștere a copilului.