2.000 de lei pentru proaspetele mămici. Care sunt condițiile pentru a primi banii?

0
201 vizualizari
views
Baby boy wearing diaper in white sunny bedroom. Newborn child relaxing in bed. Nursery for children. Textile and bedding for kids. Family morning at home. New born kid during tummy time with toy bear.

Guvernul a adoptat o Ordonanță de Urgență care extinde programul de ajutor financiar pentru tinerele mame aflate în situații defavorizate.

Astfel, tinerele mămici vor primi un tichet pe suport electronic în valoare de 2000 de lei, care trebuie revendicat în primele 3 luni de la nașterea copilului.

Totodată, mamele cu copii bolnavi sunt scutite de plata contribuției sociale pentru indemnizațiile de concediu medical.

Cum se acordă banii:

”(3) Valoarea tichetului social pe suport electronic este de 2.000 de lei, acordată într-o tranșă unică pentru fiecare nou-născut și are în vedere sprijinirea cuplurilor mamă – nou-născut prin acordarea de tichete sociale pe suport electronic în vederea achiziționării de produse de îngrijire a nou-născutului.

(4) Vârsta de maxim trei luni a nou-născutului se verifică la momentul identificării cuplului mamă-nou născut de către autorităţile administraţiei publice locale şi includerea acestuia în lista prevăzută la art. 6 alin.(1) lit. a);”, se arată în OUG.

Cine va beneficia de acest ajutor:

”(1) Cuplurile mamă-nou-născut defavorizate care beneficiază de măsura de sprijin material pe bază de tichete sociale pe suport electronic şi care au calitatea de destinatari finali prevăzute în grupul- țintă principal sunt:

  1. a) mamele care nasc începând  cu data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, dar nu mai târziu de trei luni de la naşterea copilului şi cărora le este stabilit, prin dispoziţie scrisă a primarului, dreptul la oricare din  componentele venitului minim de incluziune, în baza Legii nr.196/2016 privind venitul minim de incluziune, cu modificările și completările ulterioare;
  2. b) mamele cu dizabilităţi care nasc începând cu data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență , dar nu mai târziu de trei luni de la naşterea copilului;
  3. c) mamele care nasc începând cu data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență , dar nu mai târziu de trei luni de la naşterea copilului, aflate temporar în situaţii critice de viaţă, respectiv victime ale calamităţilor, ale violenţei domestice, care se află în situaţii deosebite de vulnerabilitate sau aflate în alte situații de risc, stabilite prin ancheta socială întocmită de autorităţile publice cu atribuţii în domeniul asistenţei sociale la solicitarea persoanei sau sesizarea unui terţ;
  4. d) mame care nasc începând cu data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, dar nu mai târziu de trei luni de la naşterea copilului şi care nu deţin acte de identitate;
  5. e) mamele minore care nasc începând cu data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, dar nu mai târziu de trei luni de la naşterea copilului;
  6. f) mamele care nasc începând cu data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, dar nu mai târziu de trei luni de la naşterea copilului, cetăţeni străini sau apatrizi proveniţi din zone de conflict armat.”, se mai arată în OUG.

 

Agentie Web | Creare Site Web | Mentenanta Web | Optimizare SEO | Design Grafic

LĂSAȚI UN MESAJ